Malý záchranář

Klub Chovatelů Pit Bull Terriérů (KCHPBT) se podílel na doprovodném programu soutěže pořádané Hasičským záchranným sborem, určené pro žáky základních škol. Za klub se zúčastnili Miroslav Bursa, Jiří Hájek s dcerou Terezkou a Jana Fornouzová, se psi Perrada’s Nait, Perrada’s Mala Jazzy, Basta a Argo.

Jako Klub Chovatelů Pit Bull Terriérů sjednocujeme majitelezachranar, chovatele a milovníky plemene Americký pitbull terriér z celé České republiky. Orientujeme se zejména na pozitivní prezentaci plemene pro veřejnost. K našim činnostem tedy patří vydávání časopisu, pořádání sportovních událostí a zejména pak přednášky a prezentace plemene po základních a mateřských školách.

Po loňském kladném přijetí na soutěži Malý záchranář v Plasích jsme byli pozváni i na letošní konání této soutěže, a to do Nýřan na Plzeňsku. Soutěž se konala ve venkovních prostorách základní školy a tamtéž byla provedena i přednáška a prezentace plemene Americký pitbull terriér. Prezentace se skládala zejména z ukázek bull sportů, doplněných o zajímavý výklad o vlastnostech a historii plemene. To vše za živé a aktivní účasti přítomných žáků a žákyň.

Jako první byla předvedena disciplína high jump, tedy výskok na peška. Svůj um ukázali pes Argo a fenka Perrada’s Jazzy. Následovala disciplína weight pull sprint, kdy je za psa zapřažena tříkolka se zátěží a pes se ji snaží co nejrychleji utáhnout na stanovenou vzdálenost. V této ukázce exceloval pes Argo a my udělali radost řadě dětí, když jsme povolili možnost vyzkoušet si jízdu na tříkolce, samozřejmě se zkušeným Jiřím Hájkem za řidítky.

Pak již byla na řadě poslední disciplína, pro děti však jedna z nejpřitažlivějších – tug of war, neboli přetahování se. Na roztrojeném popruhu zaujali místa psi Argo a Perrada’s Nait a poslední část popruhu připadla dětem, které se po dvojicích snažili oba psy přetáhnout. Nutno podotknout, že některým starším žákům se to povedlo, ale i oni uznali, že takovou sílu od takhle malých psů nečekali.  

Na závěr přišel čas na menší zklidnění formou ukázky, jak přistupovat k cizímu psovi a jak si jej, samozřejmě se svolením majitele, pohladit. Trpělivého figuranta zde předvedl Perrada’s Nait a s nadšením přijímal pohlazení a pomazlení od nekončícího zástupu zájemců (nejen) z řad žáků. Kvůli časové tísni pak byly poslední chvíle věnované již jen zodpovídání dotazů, kde se aktivně účastnili nejen samotné děti, ale zejména i členové PČR a Hasičského záchranného sboru.

Závěrem bychom chtěli poděkovat pořadatelům za skvěle odvedenou práci, ostatním účastníkům doprovodného programu a jmenovitě pak slečně Tereze, bez jejíž pomoci by pro nás byla celá akce o dost náročnější. S potěšením tedy můžeme říci, že naše ukázka a prezentace zaujala všechny zúčastněné a těšíme se na další spolupráci.

Napsala: Jana Fornouzová, tisková mluvčí KCHPBT

Zdroj: http://www.kchpbt.cz/index.html#/%C4%8Cl%C3%A1nky-04-00/