Uštknutí psa zmijí

 

V naší lokalitě se můžeme setkat s jediným jedovatým volně žijícím hadem -zmijí obecnou (Vipera berus). Na vycházkách v lese, na slunných stráních,v místech, kde se zmije vyskytují se snadno přihodí, že našeho psa tento had uštkne.
Jak poznáme, že psa uštkla zmije? Co pejskovi hrozí? Jak účinně poskytnout první pomoc?800px-Viperaberus2

Zmije útočí na psa, který se k ní přiblíží čumákem, nebo na ni šlápne. Pes obyčejně náhle bolestivě vykvikne, vyskočí a lekne se. Můžeme najít dva body po vpíchnutí jedových zubů, nebo i jeden, záleží na tom, jak se had zakousne. Někdy zaznamenáme jenom rychle se rozvíjející intenzivní lokální reakci: hematom, výrazný otok, zarudnutí, bolestivost,časem nekrotický rozpad kůže a svalu. Za vážný stav se považuje uštknutí do hlavy a hrudníku, protože distribuce jedu do celého těla je poměrně rychlá.

Další vývoj záleží na více faktorech (toxicitě jedu, množsví, místa uštknutí, velikosti pejska, citlivosti imunitního systému.) Vážnější stavy znamenají celkovou nevolnost, třes, zvracení, průjem, oběhové selhání, ztrátu vědomí,otok dýchacích cest, šokový stav, který může vést i k ohrožení života. Týká se to zejména malých plemen, starších pejsků, jarního období, kdy je hadí jed mimořádně toxický a hadi ho mají ještě velké množství.


Co dělat?

- Snížit aktivitu psa na minimum. ( Vzít ho na ruce, neběhat! Fyzickou aktivitou se zrychlí distribuce jedu do celého těla.)
- Je možné jemné uškrcení nad místem kousnutí v případě, že se jedná o tlapku.
- Přiložení chladného obkladu, který sníží překrvení.
- Rychlá přeprava psa na nejbližší veterinární kliniku.

Veterinární ošetření spočívá ve stabilizaci oběhového systému a dýchání, v aplikaci antihistaminik, které snižují následky alergické reakce. Možné je použití intravenózního kalcia a kortikosteroidů, použití kyslíkového boxu, lokální ošetření nekrotické tkáně v místě uštknutí. Celková stabilizace a monitoring vitálních funkcí pacienta je vhodný minimálně 12-24 hodin po uštknutí. Použití séra proti hadímu jedu je značně diskutované, protože na trhu není dostupné psí serum, tudíž intravenózní aplikace cizorodého séra může být také příčinou zhoršení alergické reakce.

publikováno: 11.10.2011 17:51

Zdroj článku: MVDr. Milena Krátká - Veterina Nebušice

Zdroj fotografií: Monika Stafbull Hladká

arty1

arty2