RASTY


rasty2 dar   rasty dar

Jméno psa: Rasty (Bee Jones Z Hrabovských luk)

Důvod nabídky psa: osobní/rodinné/pracovní důvody

Plemeno psa: Stafordšírský bulteriér

Věk psa: Narozen 14.07.2007, aktuálně 9 let

Kde se pes nachází: Ostrava

Inzerent je majitelem psa: Ano

Inzerent první majitel psa: Ano, jsem první a jediný majitel

Původ psa (případě PP – původ psa): Chovatelská stanice Z Hrabovských luk, Ostrava (dnes již z důvodu úmrtí majitelky, p. Veverkové, nefungující)

Platný očkovací průkaz: Ano

Složené zkoušky: žádné, pouze základní výcvik ve štěněcím věku

Zdravotní stav: Rasty je krásně stavěný pes, v průměru cca 20 kg. Má v podstatě celoživotní potíže s atopickým ekzémem, který jsme většinu času řešili bez radikálních medikací (bez pravidelných léků či kortikoidů) – ovšem zároveň také bez výrazných výsledků. Nyní bere (cca 4 měsíce) denně Apoquel 16 mg ½ tablety (nejedná se o kortikoidy, cena cca 1000 Kč/měsíc), dopad lze vidět hlavně na tlapkách a uších (již má za sebou, díky neustále se vracejícím zánětům, plastiku levého ucha před cca 5 lety – bez jakéhokoliv omezení). Po nasazení Apoquelu se již záněty nevracejí a uši vypadají mnohem lépe, psovi se vrátila i chuť do života. Změny prostředí, krmiva, denního režimu apod. na něj neměly nikdy vliv, je tedy konečně na dobré cestě k zdravějšímu životu.
V případě, že je sám doma nebo bez dozoru (i např. na zahradě) musí nosit límec (nemá však tendence si ho sundávat) – v nehlídaných chvílích je schopen si „vylízat tlapky do krve", je možné že s Apoquelem toto brzy již nebude nutné.
V mládí na RTG zjištěna lehká displazie na zadních, ovšem při udržení postavy ho drží svaly, s postupujícím věkem však už je potřeba počítat s lehčím omezením – nemá však problém s delšími procházkami v přírodě.
Od mládí si při chůzi odírá drápky na předních nohách včetně polštářků a ty je potřeba občas mazat (v případě častého pohybu na asfaltu/chodníku).
Zvyklý je na granule (aktuálně Essentials Foods – Nautical living)

Rasty není kastrovaný a v žádném případě není vhodný do chovu!

Povaha psa: Vyrovnaný, kontaktní, hravý, miluje pohyb, hry, dolování pamlsků z Kongu, přetahování, ovšem není to už úplně vášnivý sportovec, nikdy nebyl ani přílišný aportér, má velmi rád vodu a hlavně vychované neagresivní psy, se kterými si rád hraje.
Základní povedly zvládá bez problému, je poslušný a nekonfliktní. Umí se i po buldočím zaseknout, a pokud se mu někam nechce, tak prostě nejde a stojí – pokud však přijde povel, rozhýbe se 
Ač je s PP tak není úplně podle standardu SBT, viz foto, „uši jako netopýr a ocas jako paragraf" a po svém otci podědil statnou velkou postavu a hlavu. Nůžkový skus zrovna také nemá, ovšem zuby má relativně (na 9 let) v pořádku.

Neduhy či nevhodné chování psa: Je to již starší pán zvyklý žít převážně v bytě s pravidelným režimem (celý život co je se mnou, pravidelně pracuji), ovšem dům se zahradou a například starší lidé s více volným časem, by mu na staré roky určitě byli přínosem a i ideálním řešením – na zahradě má neduhy a to, že ožírá případnou zahrádku (zeleninu i ovoce).

Není zvyklý žít s dětmi, některých menších dětí se spíše bojí, respektive je nejistý, na starší si však velmi rychle zvyká – celý život neměl příliš příležitostí se s dětmi naučit fungovat – dokáže být spíše trochu „buldozer", než aby byl agresivní, lépe by mu však bylo bez malých dětí.

V bytě neničí vybavení (pouze špiní), nevyje (pouze ze snu ze spaní ), neštěká (obecně neštěká téměř vůbec), netrpí úzkostí (pouze když se blíží čas jídla).

Neduhy jsou hlavně spojené s péčí o alergika, tedy častější koupání (příliš ho nemá v lásce i přes lásku k vodě a celoživotní zvykání si na koupání doma), pokud se nekoupe, dokáže být velmi rychle „špinavý" (díky alergii a neprodyšnosti kůže a absenci „samočištění"), častější je i nutné čištění uší (min. jednou týdně), stejně tak dezinfekce tlapek, které mu občas mokvají, či občas natékají (při medikaci Apoquelu však téměř vůbec).
Bohužel je navyknutý na spaní na gauči.


Vhodné umístění psa: nejlépe dům se zahradou se spaním uvnitř, k zodpovědným a zkušeným lidem s volným časem; je však zvyklý i na byt

Další informace o psu: doma se snese i s dvěma kočkami, venku však kočky nahání. Je absolutně bezkonfliktní k lidem – jako všichni SBT miluje všechny bez rozdílu, stačí na něj promluvit. Se psy se ve většině snese, ovšem v případě agresivity druhého psa je schopný se bránit – není však nikdy agresorem, v drtivé většině přichází ke psům s nadšením. Fenky – jakékoliv, naprosto miluje.

Nové adoptivní rodinu hledám pro Rastyho hlavně z důvodu postupného naprostého nedostatku času na něj, který i přes svůj věk (ovšem i díky svým zdravotním komplikacím) stále potřebuje. Sám vidím, že v aktuální situaci není pes absolutně spokojený a zaslouží si svůj „důchod" prožít co nejpohodlněji a ve společnosti lidí a nejlépe třeba i psího parťáka (byl zvyklý v mládí žít doma i s fenkou a byl spokojený), ne často sám, s čímž už po téměř 10 letech a v aktuální situaci nejsem úplně tak schopný bojovat jako dříve. Situace ani toto rozhodnutí nebyly lehké... Rasty je krásný a super pes a parťák co si zaslouží zájem a pohodu a bude ji vracet kdykoliv bude moci.

Kontakt: Marek Stalmach, Ostrava, 734 637 097, 731 198 131, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.